вівторок, 6 серпня 2019 р.

Те що ти написав, вже неналежить тобі (Б.Д.Антоненко - Давидович)

          5 серпня виповнюється 120 років з дня народження Бориса Дмитровича Антоненко - Давидович. В нашій бібліотеці проведено невеличкий захід огляд творчості "Те що ти написав вже неналежить тобі ", де діти були ознайомленні з творами письменника.
                                                Новела Б. Антоненка-Давидовича «Тук-тук» (1925) — глибоко психологічна. Складні психологічні колізії, зовнішня стриманість розповіді і величезна напруга почуттів характерні для новели. Це трагедія «дрібної людини», телеграфіста Василя Григоровича Гусятинського. Стара людина, що зрослась із своїм «Морзе». Революція перевернула все звичайне, знайоме. Все стало чуже, незрозуміле. Розвалилася сім’я. Прийшла українізація. А до всього того — старого любого «Морзе» змінили на «Клопфера». Він не може навчитися на «Клопфері». Герой покинутий. На його місце вже йдуть нові. Це приводить старого до розпуки й до смерті в морозну ніч.   



        Глибокою психологічною студією можна назвати «Сибірські новели» Б. Антоненка-Давидовича, що припадають на пізніший період творчості, післявоєнний. Письменник одним з перших в українській літературі звернувся до забороненої теми показу життя в’язнів ГУЛАГу. На собі випробувавши весь тягар табірного життя, спрямованого на духовне й фізичне знищення людини, він відтворив особливості цього викривленого світу. Антоненко-Давидович розкриває психологію людини, яка знаходиться в ситуації недовіри, підозріння: «під ковпаком» у вершителів людських доль. Це новели: «Чистка», «Іван Євграфович більше не належить собі», «Де подівся Леваневський?» Письменник передає психічний стан кожної людини, що, пройшовши через камери попереднього слідства, потрапила безпосередньо в місця ув’язнення. Це так звані гулагівські новели: «Протеже дяді Васі», «Кінний міліціонер», «Що таке істина?» та інші. Фактично кожна з бувальщин-новел викінчена до найдрібніших психологічних штрихів, нюансів своєрідного художнього білінгвізму.Тут всі художні засоби спрямовані на розкриття внутрішнього світу людини, перейнятої болем, страхом, безвихідністю ситуації. Так розкриває Б. Антоненко-Давидович конфлікт людини і суспільства в тоталітарному світі, створюючи оригінальний психологічний документ епохи.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...